سيد بن طاووس نقل کرده است که امام حسن عليه السلام براي برآورده شدن خواستههايش از خدا [صفحه 245 ] چنين دعا ميکرد:

قال عليه السلام: يا من اليه يفر الهاربون و به يستانس المستوحشون صل علي محمد و اله و اجعل انسي بک فقد ضاقت عني بلادک و

اجعل توکلي عليک فقد مال علي أعدائک اللهم صل علي محمد و ال محمد و اجعلني بک أصول و بک اجول و عليک اتوکل و

اليک انيب. اللهم و ما وصفتک من صف? أو دعوتک من دعاء يوافق ذلک محبتک و رضوانک و مرضاتک فاحيني علي ذلک و

امتني عليه و ما کرهت من ذلک فخذ بناصيتي الي ما تحب و ترضي. بؤت اليک ربي من ذنوبي و استغفرک من جرمي و لا حول و

لا قوه الا بالله لا اله الا هو الحليم الکريم و صلي الله علي محمد و اله و اکفنامهم الدنيا و الآخره في عافي? يا رب العالمين [ 338 ]. امام

حسن عليه السلام فرمود: (اي آن که درماندگان فراري به سوي او روي ميآورند و بيمناکان به او پناه ميآورند! بر محمد و آل او

درود فرست و مرا مأنوس خود ساز که سرزمينهايت بر من تنگ آمده است! و توکلم را به خودت اختصاص بده که دشمنانت

آهنگ من کردهاند. خداوندا! بر پيامبر صلي الله عليه و آله و سلم و خاندان او درود فرست و گشت و گذارم را به سوي خود قرار

ده و به تو توکل دارم و به سوي تو باز ميگردم. خداوندا! با هر صفتي که توصيفت کنم و به هر دعايي که بخوانمت و آن با محبت

صفحه 142 از 326

و خشنودي و خرسندي تو سازگار باشد، پس مرا با آن زنده بدار و با آن بميران ولي آنچه از آنها را که دوست نميداري، مسيرم را

و براي فرار از » در دست گير و سوي آنچه که دوست داري و خرسند آني [هدايت کن] اي پروردگارم! از [دست] گناهانم

سوي تو باز ميگردم و از جرمهايم، از تو پوزش ميطلبم. هيچ قدرتي جز قدرت الهي نيست، مگر بواسطهي خداوند، هيچ « گناهانم

خدايي نيست جز او که با گذشت و بخشنده است و خدايا بر محمد و آل محمد درود فرست و مشکل دنيا و آخرت ما را در

[ سلامتي برطرف کن. اي پروردگار جهانيان.) [صفحه 246

برگرفته از کتاب فرهنگ سخنان امام حسن مجتبي عليه السلام نوشته: محمد دشتي

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

Melissa فلزياب کاوش Gideon هدلایت مرکز مشاوره و خدمات مامایی مادرانه دانلود فیلم درام شمیم باران Kent